Ostatnie pożegnanie druha Jana Zubka „Tomka”

01 W dniu 9 stycznia 2024 roku zmarł Jan Zubek „Tomek"druh OSP Nowe Bystre.

W sobotę 13 stycznia na nowobystrzańskim cmentarzu w imieniu własnym oraz Zarządu OSP, druhów starszych i młodzieży pożegnał go Prezes Andrzej Galica.
„W dniu dzisiejszym spotykamy się w ostatniej drodze druha Jana Zubka „Tomka”, który do Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowem Bystrem wstąpił w 1970 roku, jako 15 letni chłopak.

W straży był zawsze aktywnym i pomocnym. W czasach, kiedy nasza jednostka nie posiadała samochodu to druh Jan zaprzęgał konia do wozu, ładowaliśmy sprzęt strażacki na wóz i tym pojazdem udawaliśmy się do akcji pożarniczych w terenie. Przez dwie kadencje pełnił funkcję skarbnika pilnując finansów naszej jednostki. Podczas budowy remizy, jako fachowiec pomagał przy robotach ciesielskich i stolarskich.
Druh Jan był solidnym strażakiem do końca – zawsze był na zebraniach OSP, uczestniczył w uroczystościach strażackich i kościelnych. Wraz z żoną dochowali się szóstki dzieci, w tym trzech synów, którzy także należą do OSP Nowe Bystre.
Za działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej został odznaczony Brązowym, Srebrnym oraz Złotym „Medalem za zasługi dla Pożarnictwa”. Otrzymał także Odznakę „Strażak Wzorowy”. W straży pełnił służbę przez 54 lata, za kilka dni obchodziłby swoje 69 urodziny.
Oprócz działalności w straży pożarnej zajmował się budownictwem, był bardzo dobrym fachowcem – majstrem budowlanym, cieślą. Przez całe swoje życie wykonywał wraz z brygadą cieśli, a później z synami wiele budów i inwestycji, które wymagały pomyślunku, praktyki ciesielskiej i pojęcia o budowaniu. W latach 90-tychbył wykonawcą drewnianej konstrukcji wieży kościelnej w Skawie, która została złożona obok kościoła, a później dźwigiem w całości została podniesiona na konstrukcję metalową na kościele, co było rozwiązaniem rzadko spotykanym. Dla Ojców Dominikanów z Poznania, dla Ojca Jana Góry budował z ekipą kościół w Jamnej, który służy, jako Ośrodek Pielgrzymkowy.
Majster Jan Zubek „Tomek” wiele robót wykonywał na terenie Nowego Bystrego i okolic, między innymi wykonał obicie kościoła parafialnego Nowem Bystrem, ołtarza polowego, kaplicy cmentarnej i remizy OSP a także wielu domów prywatnych, które służą mieszkańcom do dnia dzisiejszego.
Druhu Janie za 54 lata na rzecz ochrony przeciwpożarowej, za budowlankę podhalańską i za całe Twoje pracowite życie w imieniu strażaków i mieszkańców Nowego Bystrego składamy serdeczne „Bóg zapłać”.
Spoczywaj w pokoju a ziemia nowobystrzańska niech Ci będzie lekką.
Rodzinie składamy głębokie wyrazy współczucia”

Zdjęcia: Karolina Hornik

000102030405060708
0910111213