6/6/2010
Beatyfikacja Księdza Jerzego Popiełuszki

10/6/1979
Papież Jan Paweł II w Nowym Targu

21/6/1965
Budowa drogi w Nowem Bystrem od kościoła do krzyżówki

26/6/1971
ks Gacek za ks Dewerę

27/6/1993
Zespół "Szarotki" zakończył działalność

28/6/1982
Poświęcenie Kaplicy w Słodyczkach

28/6/2009
100-lecie Parafii Nowe Bystre

29/6/1970
Oberwanie chmury i wielka powódź

30/6/1937
Sztandar dla OSP N.Bystre

Zobacz historyczne wydarzenia z Nowego Bystrego

Rok 1692 początki Nowego Bystrego

Pierwsze zapisy o wsi Nowe Bystre pochodzą z 1692 roku, jednak osada w dolinie potoku Bystrego niewątpliwie istniała już wcześniej.Teren ten stanowił część Rogoźnika nazwanego potem Stare Bystre. Osada z czasem wyodrębiniła się i dla odróżnienia otrzymała nazwę "Nowe" Bystre.
Najstarsze zapisy o wsi Nowe Bystre zawarte są w IV części "Podhalańskiego osadnictwa rodowego " pod tytułem :"Podhalańskie rody sołtysie" gdzie opisana jest historia sołectw na Podhalu. W granicach dawnego starostwa nowotarskiego wymieniane jest również sołectwo Zubsuche - wiadomo, że w jego skład wchodziły: Zubsuche - Ząb, Zubsuche - Suche, Zubsuche - Sierockie i Zubsuche - Nowe Bystre. A oto treść testamentu Jędrzeja Gadowskiego spisanego dnia 1 maja 1692r.

 

W imię Ojca i Syna i Ducha św. Amen.


Ja Jędrzej Gadowski sołtys Starego Bystrego, będąc chory na ciele, jednak na umyśle moim zdrowy, obawiając się nadejścia niespodziewanie terminu śmierci poprzedzającej czas ostateczny i wyrokowi boskiemu podległy będąc, takie woli mojej czynię ostatnie rozporządzenie i uwiadomienie.
Każdemu z osobna czynić nie omieszkuję.
Naprzód duszę moją Stwórcy Memu i Pannie jego Przenajświętszej ofiaruję, suplikując o miłosierdzie i odpuszczenie grzechów szczerze i zupełnie. Ciało jako z ziemi wyszło, ziemi przy kościele czarnodunajeckim podług obrządku chrześcijańskiego proszę oddać i przystojnie pogrzebać z mszami świętymi i obiadami tak dla księży jak i na ubogich sprawić, o to usilnie upraszam żonę moją Franciszkę jako dziedziczkę całego sołtystwa Bystrzańskiego czynię nic nikomu nie excypując ani długu żadnego na tym gruncie nie zostawiając. Zupełnie zostawiam i leguję czyniąc ją zlewam prawa takowe jakie były nam dane od Najjaśniejszych królów Królestwa Polskiego jako i teraźniejszego króla Imci Jana III. Aby podle praw i przywilejów w zupełności swojej żyła ,trwale i spokojnie mieszkała. Tak w sołtystwie jako też w polanach , albo raczej Wierch Bystrego Nowego od Wierchu Butorowa [Tylki] ciągnie się do wierchu pod Słodyczkę i tam się na źródle kończy. Na wzdłuż zaś między potokiem Bystrym idą z obu stron wierchy i swoje miedze albo granice prowadząc do granicy wsi Ratułowa, co dopiero się zowie Antgua Wierch Nowego Bystrego, pod którym potok Bystry tak nazwany swoje wyjście ma. Ten tedy wierch według przywilejów Najjaśniejszych Monarchów, był przodkom moim nadany i obwarowany prawami, które żonie jako dziedziczce i sukcesorce mojego sołtystwa zlecam i daję.

Dnia 1 maja 1692r

(Uwaga: Wierch Antgua - to Gubałówka )