Zródło:(Kronika Szkolna)
Od 1 czerwca 1984 r. obowiązuje nowy rozkład jazdy PKS. Dla Nowego Bystrego pozostawiono tylko kursy autobusowe przez Ząb, a 5 kursów jeżdżących przez Chochołów skrócono do Ośrodka Zdrowia w Ratułowie. W dodatku na wolne soboty i niedziele wstrzymane zostały wszystkie kursy autobusowe. W wyniku mojej interwencji i sołtysa wsi - Czesława Staszela oraz protestów pisemnych ze strony osób pracujących w Zakopanem, a także zagrożeniem zbojkotowania wyborów do rad, władze miasta i gminy zobligowały Dyrektora PKS w Zakopanem do dostosowania kursów autobusowych do potrzeb tutejszej ludności. W dniu wyborów, Dyrektor PKS Zakopane podjął decyzję o przywróceniu wszystkich kursów autobusowych przez Ząb w soboty i niedziele oraz o przedłużeniu kursu z godz.12 przez Chochołów - Ratułów - Nowe Bystre do Zakopanego. Zgodna i zdecydowana postawa mieszkańców Nowego Bystrego, dała w efekcie korzystne rozwiązanie komunikacyjne. Zastanawia natomiast fakt, że dyrekcja PKS Zakopane do ostatniej chwili upierała się przy rozkładzie jazdy niekorzystnym dla ludzi. Upór i złośliwość jednego człowieka może zadziałać na nerwy wielu swoich pasażerów, z których się utrzymuje.
W czerwcu 1984 r. odbyły się wybory do rad narodowych. W obwodzie wyborczym Nowe Bystre głosowało 63,4% uprawnionych do głosowania. Był to jeden z lepszych wyników w gminie Tatrzańskiej. Z Nowego Bystrego nie zgodzili się kandydować na radnych :Władysław Sikora i Janina Tylka. Wioskę będzie reprezentował tylko jeden radny - Stanisław Staszel - Zosiok.
Dane o Nowem Bystrem stan na lipiec 1984r.
Zebrane dane o Nowem Bystrem przytaczam w kronice z myślą, że przyszłe pokolenia będą miały skalę porównania do dzisiejszej stopy życia.
Ilość osób pracujących - 293 w tym:
60 osób to młodzież ucząca się w szkołach :
Zdobyte po wojnie wykształcenie 259 osób w tym :
Mieszkańcy Nowego Bystrego posiadali m.in.:
Maszyny i sprzęt rolniczy :
Budownictwo po wojnie :
1 gospodarz ma dom niezelektryfikowany