"Pod tatrzańskom strzechom" Antoniny Łacek

DrukujEmail

01 Promocja kolejnego tomiku wierszy nowobystrzańskiej ludowej poetki Pani Antoniny Łacek odbyła się podczas XIII Konkursu Potraw Regionalnych.

Jej wiersze pisane są przede wszystkim w gwarze góralskiej i starają się pielęgnować mowę ojców i dziadów. Wiersze Antoniny nie są jednak przeznaczone tylko dla Górali czy Podhalan, bowiem swoje przemyślenia i uczucia przelewa na papier pisząc także w języku literackim. Często tematem jej wierszy są aktualne zdarzenia jak na przykład wiersz: "Krzyż nad Smoleńskiem", oddający uczucia autorki po katastrofie lotniczej, jaka wydarzyła się w Rosji blisko Katynia.

Przepisywane na kartkach wiersze zdobywały coraz większe uznanie u czytających ją osób i tak zrodził się pomysł, aby wiersze Antoniny Łacek wydać drukiem.

W 2008 roku dzięki staraniom wielu ludzi dobrej woli, Związkowi Podhalan z Nowego Bystrego, Urzędowi Gminy z Poronina ukazał się tomik "W góralskim sercu to było ukryte" z blisko 160 wierszami. Wybór wierszy oraz wstęp są autorstwa Pani Anieli Bafii a książkę rysunkami przyozdobił Wojciech Kois.

We wrześniu 2011 roku wydany zostaje drugi w dorobku tomik poezji „Góralsko Śleboda”. Podobnie jak w pierwszym wiersze są pisane w gwarze góralskiej i literackiej.

Tomik "Pod tatrzańskim strzechom" jest już trzecim w dorobku Pani Antoniny. Życzymy dalszych sukcesów i kolejnych tomików.

nowe_bystre_002nowe_bystre_004nowe_bystre_001nowe_bystre_003nowe_bystre_005nowe_bystre_007