Górole Aktualności

Koniec Świata

DrukujEmail

Wpisany przez Zbigniew Sikora piątek, 21 grudnia 2012 23:34

Z  kronikarskiego obowiązku dla przyszłych pokoleń przedstawiamy jak w Nowem Bystrem wyglądał koniec świata przepowiadany przez kalendarz Majów na 21 grudnia 2012 roku. Od dłuższego czasu media bombardowały nas apokaliptyczną wizją końca świata i w związku z tym powstały nawet specjalne strony internetowe. Efekt był słaby. 21 grudnia 2012 roku w Nowem Bystrem było jak zwykle cicho i spokojnie panowała piękna i słoneczna pogoda a temperatura w południe wynosiła -10 C.  Koniec świata nie nastąpił, ale czy aby na pewno ?  Już na następny dzień 22 grudnia 2012 roku w pewnym domu na Podhalu żona powiedziała do swojego męża:

Pogrzeb Czesławy Kuli

sobota, 17 listopada 2012 23:32

XII Konkurs Potraw Regionalnych

DrukujEmail

Wpisany przez Zbigniew Sikora niedziela, 21 października 2012 20:25

W remizie OSP Małe Ciche odbył się XII Konkurs Potraw Regionalnych. Pośród zwycięzców znalazła się Maria Waliczek z Nowego Bystrego, która zdobyła Nagrodę Wójta Gminy Poronin za najlepszą tradycyjną potrawę "pęcak ze śliwkami".
W tym roku mistrzynie kuchni z Nowego Bystrego przygotowały 30 potraw, 11 nalewek, 3 ciasta, "placki z rzepy", "pasztet z królika", nalewka "dziadkowe winko" i "porterówka". Konkurowały z potrawami regionalnymi przygotowanymi przez gospodynie z Małego Cichego, Murzasichla, Poronina, Stasikówki, Suchego oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Gminy Sychy Las.

X Osod w Nowem Bystrem

DrukujEmail

Wpisany przez Zbigniew Sikora niedziela, 26 sierpnia 2012 19:59

W niedzielę 26 sierpnia 2012 w Nowem Bystrem odbył się X jubileuszowy "Osod w Nowem Bystrem". Organizatorem imprezy był miejscowy Oddział Związku Podhalan. Redyk przeszedł przez wieś prowadzony przez bacę Andrzeja Skorusę i jego juhasów. Śpiew juhasów był donośny a i harmonia przygrywała poddając ton. Po zamknięciu owiec w kosorze juhasi ze śpiewem weszli na scenę i każdy zatańczył po góralsku.

01 Część artystyczną rozpoczęli "Mali Bystrzanie" - gospodarze imprezy. Po "Małych Bystrzanach" wystąpił zespól "Okresanek" z Czech, z którym nasz zespól nawiązał kontakt w zeszłym roku na Międzynarodowym Festiwalu "Święto Dzieci Gór". Zespól tańczył wytrwale i nie zniechęcił ich nawet ulewny deszcz. Młodzież zakończyła występ kompletnie przemoczona ale uśmiechnięta. Widownia nagrodziła występ brawami.

"Mali Bystrzanie" i "Bystrzanie" na Festiwalu w Czechach

DrukujEmail

Wpisany przez Zbigniew Sikora poniedziałek, 11 czerwca 2012 19:46

01 Przyjaźń, która się nawiązała na Międzynarodowym Festiwalu "Święto Dzieci Gór" w Nowym Sączu w ubiegłym roku przetrwała. Dlatego zespół "Mali Bystrzanie" i "Bystrzanie" w dniach 8-11 czerwca 2012 r. wyjechał do Czech. Zespół "Okresanek" zaprosił nas na ich Festiwal, który miał miejsce w Okriszkach. Oprócz tego występu dzieciaki wystąpiły dla pracowników wielkiej korporacji FRANKISCHE produkującej części do samochodów, a także dla seniorów z tej miejscowości. W wolnym czasie gospodarze pokazali nam ciekawe i historyczne miejsca.

Strona 11 z 12