Aktualności

Wigilijna noc

DrukujEmail

Wpisany przez Zbigniew Sikora poniedziałek, 24 grudnia 2012 22:08

Nowe Bystre w wigilijną noc .

150-letni dom w Nowem Bystrem

DrukujEmail

Wpisany przez Zbigniew Sikora sobota, 22 grudnia 2012 21:04

Nowe Bystre Jednym z najstarszych budynków w Nowem Bystrem i co najważniejsze nadal zamieszkałym jest dawny dom Alojzego Polaka „Wsioka”. W izbie na sosrębie jest wskazany rok budowy: 1862, więc w tym roku obchodzimy 150 lat jego istnienia. Ten stary góralski dom na pewno przynajmniej dwukrotnie był przebudowany. Możemy przypuszczać, że podobnie jak i dzisiaj każdy następny jego właściciel dokonywał ulepszeń. Wymieniono zapewne podłogę, pobudowano piec i komin, wymieniono stare gonty. Zasadnicza konstrukcja pozostała jednak niezmieniona włącznie ze skromnie zdobionym sosrębem i wyrzeźbioną na nim datą budowy 1862.

Koniec Świata

DrukujEmail

Wpisany przez Zbigniew Sikora piątek, 21 grudnia 2012 23:34

Z  kronikarskiego obowiązku dla przyszłych pokoleń przedstawiamy jak w Nowem Bystrem wyglądał koniec świata przepowiadany przez kalendarz Majów na 21 grudnia 2012 roku. Od dłuższego czasu media bombardowały nas apokaliptyczną wizją końca świata i w związku z tym powstały nawet specjalne strony internetowe. Efekt był słaby. 21 grudnia 2012 roku w Nowem Bystrem było jak zwykle cicho i spokojnie panowała piękna i słoneczna pogoda a temperatura w południe wynosiła -10 C.  Koniec świata nie nastąpił, ale czy aby na pewno ?  Już na następny dzień 22 grudnia 2012 roku w pewnym domu na Podhalu żona powiedziała do swojego męża:

Pogrzeb Czesławy Kuli

sobota, 17 listopada 2012 23:32

XII Konkurs Potraw Regionalnych

DrukujEmail

Wpisany przez Zbigniew Sikora niedziela, 21 października 2012 20:25

W remizie OSP Małe Ciche odbył się XII Konkurs Potraw Regionalnych. Pośród zwycięzców znalazła się Maria Waliczek z Nowego Bystrego, która zdobyła Nagrodę Wójta Gminy Poronin za najlepszą tradycyjną potrawę "pęcak ze śliwkami".
W tym roku mistrzynie kuchni z Nowego Bystrego przygotowały 30 potraw, 11 nalewek, 3 ciasta, "placki z rzepy", "pasztet z królika", nalewka "dziadkowe winko" i "porterówka". Konkurowały z potrawami regionalnymi przygotowanymi przez gospodynie z Małego Cichego, Murzasichla, Poronina, Stasikówki, Suchego oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Gminy Sychy Las.

Strona 16 z 17