1/2/1886
Powstaje szkoła filialna w Zębie

1/2/2004
Poświęcenie sztandaru koła N.Bystre ZP w USA

4/2/1973
Połączenie PKS do Zakopanego

7/2/1999
Zaprzysiężenie koła N.Bystre Związku Podhalan w USA

10/2/1919
W N.Bystrem świętują odzyskanieprzez Polskę niepodległości

Zobacz historyczne wydarzenia z Nowego Bystrego
Byli chłopcy byli

 

W styczniu 1966r.zmarł
WŁADYSŁAW STASZEL - Zawodzian.

Przez 8 lat przewodniczył komitetowi rodzicielskiemu w naszej szkole. Pracował aktywnie w komitecie budowy szkoły. Obok rolnictwa, jego głównym zajęciem było stolarstwo. Nieodpłatnie zajmował się produkcją nart biegowych dla szkoły. Przejawiał wielostronne zainteresowania. Grał w kapeli góralskiej z Janem Staszelem - Organistą ,Franciszkiem Słodyczką - Gromskim ,Andrzejem Słodyczką - Księżniokiem i Czesławem Staszelem. Aktywnie uczestniczył w organizacji i realizacji czynów społecznych dla wsi. Szkoda, że tak wcześnie nas opuścił !

 
 

 

24 grudnia 1965 r. Zmarł
MICHAL MULICA - żołnierz I Brygady Legionów.

Odpis: RP - 1930 - Przewodniczący Komitetu Krzyża i Medalu Niepodległości czyni wiadomym, że zarządzeniem Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8.XI.1937r. - Michał Mulica został odznaczony Medalem Niepodległości za pracę w dziedzinie odzyskania Niepodległości. Przewodniczący Komitetu Krzyża i Medalu Niepodległości i Sekretarz Generalny Komitetu. Legitymacja Nr. 26129.
Był człowiekiem wszechstronnie uzdolnionym i społecznikiem. Oprócz rolnictwa ,był cieślą, stolarzem, murarzem, zdunem, szył kapce z sukna góralskiego. Przez wiele lat był członkiem miejscowej OSP w tym jako chorąży sztandaru. Działał w zarządzie Kasy Stefczyka. Przodował w pracach społecznych. Wśród mieszkańców wioski cieszył się dużym poważaniem ,miał 26 chrześników. W pogrzebie liczny udział wzięli mieszkańcy Nowego Bystrego, Ratułowa, Zębu i Starego Bystrego. Cześć Jego pamięci!

 

 
 

Strona 12 z 12