Pierwsze zapisy o wsi Nowe Bystre pochodzą z 1692 roku, jednak osada w dolinie potoku Bystrego niewątpliwie istniała już wcześniej.Teren ten stanowił część Rogoźnika nazwanego potem Stare Bystre. Osada z czasem wyodrębiniła się i dla odróżnienia otrzymała nazwę "Nowe" Bystre.
Najstarsze zapisy o wsi Nowe Bystre zawarte są w IV części "Podhalańskiego osadnictwa rodowego " pod tytułem :"Podhalańskie rody sołtysie" gdzie opisana jest historia sołectw na Podhalu. W granicach dawnego starostwa nowotarskiego wymieniane jest również sołectwo Zubsuche - wiadomo, że w jego skład wchodziły: Zubsuche - Ząb, Zubsuche - Suche, Zubsuche - Sierockie i Zubsuche - Nowe Bystre. A oto treść testamentu Jędrzeja Gadowskiego spisanego dnia 1 maja 1692r.
W imię Ojca i Syna i Ducha św. Amen.
Dnia 1 maja 1692r (Uwaga: Wierch Antgua - to Gubałówka ) |
Od początku I Wojny Światowej wielu mężczyzn z Nowego Bystrego zostało wcielonych do Armii Cesarskiej. Wykrwawiające się na wszystkich frontach armie spowodowały u zaborców Polski konieczność poboru coraz większej ilości ludzi. Aby ich do tego zachęcić tworzono narodowe oddziały w tym polskie do których zgłaszali się i nowi poborowi i już służący w wojsku. Nowobystrzanie zasilili, głównie Legiony Polskie, w których służyli:
Alojzy Polak
Smolany
Michał Mulica
W armii gen Hallera służył Franciszek Słodyczka.
rok 1904 służba w wojsku austriackim od lewej: Andrzej Staszel-Gacek, Stanisław Łacek-Stasicek, Stanisław Staszel-Księźniok (ojciec Antoniny Michniak) |
Historia oddziału partyzanckiego Wojciecha Duszy "Szaroty".
czwartek, 02 października 2014 09:01
Ludwikę Słodyczkę na rozstrzelanie hitlerowcy zabrali wtedy, gdy karmiła piersią swe dziecko. Zapłaciła życiem za działalność męża – członka oddziału partyzanckiego „Szarota”.Przypomina o tym książka „Krwawy ślad”, która jest próbą pokazania walki górali z niemieckim okupantem w wielu podtatrzańskich miejscowościach. To mocna przeciwwaga wobec goralenvolku.
Błogosławiony ksiądz Piotr Dańkowski - działacz ZWZ, aresztowany i torturowany w Palace w Zakopanem. Zginął śmiercią męczeńską w Auschwitz.
Film z wprowadzeniem historycznym dr Dawida Golika z IPN powinniście zobaczyć. Poznać, zrozumieć i pamiętać. I modlić się bo czeka nas walka o pamięć ofiar II Wojny Światowej na Podhalu.
Wpisany przez Zbigniew Sikora wtorek, 30 września 2014 20:01
W połowie października 2014 roku odbędzie się premiera kolejnej książki opisującej walkę z niemieckim okupantem na Podhalu. Jej autorem jest dr Dawid Golik historyk krakowskiego IPN, który tak przedstawia jej powstawanie:
sobota, 07 grudnia 2013 00:06
7 grudnia 1943 roku gestapowcy po raz trzeci zjawiają się w Nowem Bystrem. Tak jak poprzednio 6 listopada 1943 roku udają się wczas rano na Słodyczki, gdzie aresztują osiem osób i gromadzą ich w domu rodzeństwa Agnieszki, Antoniny i Władysława Słodyczków „Fucków”. Tam są przesłuchiwani i oskarżeni o współpracę z partyzantami a następnie wyprowadzeni i rozstrzelani w dwóch grupach.
środa, 06 listopada 2013 14:06
Wczesnym rankiem 6 listopada 1943 roku gestapowcy z Zakopanego przybyli na Słodyczki z listą osób należących do oddziału partyzanckiego „Szaroty” lub z nim współpracujących. Z tego wykazu udaje im się zatrzymać braci Jakuba i Franciszka Słodyczków „Jasiosków”. Franciszek Słodyczka „Jasiosek” jest weteranem wojennym, zasłużonym polskim żołnierzem, który między innymi służył w armii generała Hallera a następnie w roku 1920 brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. W 1943 roku wraz z bratem Jakubem przystępuje do oddziału partyzanckiego Wojciecha Duszy „Szaroty”.
piątek, 01 listopada 2013 05:51
1 listopada 2013 roku mija 70-ta rocznica śmierci Alojzego Polaka „Wsioka”.
Alojzy Polak urodził się w 1894 roku w Nowem Bystrem gdzie uczęszcza do szkoły a następnie kształci się wyżej. W jego rodzinie brat ojca jest w zakonie Augustianów a jego młodszy brat kończy seminarium duchowne. Niestety wkrótce po wyświęceniu na księdza brat umiera i pochowany jest obok kościoła w Nowem Bystrem.
3 sierpnia 1914 w Krakowie z inicjatywy Józefa Piłsudskiego powstają Legiony Polskie do których zgłasza się na ochotnika Alojzy Polak. Przeszedł z legionami 6 pułku cały szlak bojowy walcząc między innymi w 1915 i 1916 roku pod Kostiuchnówką, Kukle-Kopne, Kamieniucha i Góra Polaków. Po odzyskaniu przez Polskę w listopadzie 1918 niepodległości zostaje w dalszym ciągu w armii i w 1920 roku uczestniczy w wojnie polsko-bolszewickiej. Za zasługi w walce o niepodległość o obronę Polski przed sowietami otrzymuje medale.
Strona 1 z 5