Wpisany przez Zbigniew Sikora niedziela, 25 września 2011 19:20
W Ratułowie odbyła się XXIV Przeziyracka Młodych Toniecników i Śpiewoków Góralskich. W Przeziyracce wzięło udział 312 uczestników z 22 zespołów regionalnych: "Odrowązianie" z Odrowąża, "Mali Mietusianie" z Mietustwa, "Zeleźnica" z Pieniążkowic, "Tatry" z Ratułowa, "Krzesany" z Cichego, "Siumni"z Chochołowa, "Wróblowianie" z Wróblówki, "Bystrzanie" z Nowego Bystrego, "Turnie" ze Starego Bystrego, zespół z Działu, "Sykowni" z Załucznego, "Mali Skrzypnianie" ze Skrzypnego, "Zornica" z Zakopanego, "Małe Brzegowianki" z Brzegów, zespół z Piekielnika, "Bachledówka" z Czerwiennego, "Zawaternik z Leśnicy Gronia, "Mali Zaskalanie" z Zaskala, "Śleboda" z Podczerwonego, "Biołodunajcanie"z Białego Dunajca, "Polany"z Kościeliska, "Jaferniocek" z Ostrowska, "Majeranki" z Rabki.
W tak licznym gronie zespołów góralskich wspaniale zaprezentowali swoje umiejętności "Mali Bystrzanie".
W Śpiewie Grupowym w 1 kategorii zajęli I miejsce a 2 kategorii III miejsce
W Tańcu Solowym w 1 kategorii wygrali zajmując I miejce: Marcin Staszel i Małgorzata Piszczór a w 3 kategotii II miejce zajeli Wojciech Tylka i Halina Stopka.
W kategorii Taniec Zbójnicki zajęli III miejsce.
Gratulując zespołowi "Mali Bystrzanie" pragniemy też podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do ich sukcesu:
- instruktorom Czesławie i Stanisławowi Sobczykom z którymi dzieci ćwiczą i szlifują podstawy tańca góralskiego oraz śpiewu.
- opiekunom zespołu czyli Związkowi Podhalan w Nowem Bystrem a w szczególności Prezesowi Józefowi Staszlowi i Annie Zubek, którzy wkładają wiele serca w dziłalność zespołu
- rodzicom, którzy wspierają duchowo i materialnie swoje dzieci aby dalej pielegnowały tradycje swoich przodków.
Największe podziękowania nalezą się jednak wszystkim członkom zespołu "Mali Bystrzanie". Sukcesy, które odnoszą wymagają poświęcenia i wielogodzinnych prób, na które poświęcają swój wolny czas i jak widać nie jest to czas zmarnowany. I za to powinniśmy też docenić wszystkie dzieci z Podhala, które kultywują tradycje góralskie a swoimi umiejetnościami i dorobkiem będą się mogły w przyszłości podzielić z następnymi pokoleniami.
Tekst; Zbigniew Sikora
Fotografie: CKiP Czarny Dunajec
PROTOKÓŁ
Z XXIV Przeziyracki Młodych Toniecników I Śpiewoków Góralskich W Ratułowie Odbywającej Się W Dniu 25.09.2011
Komisja w składzie:
Andrzej Stoch - Przewodniczący
Andrzej Stachoń - Członek
Renata Zięba - Członek
Jury postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
W kategorii - TANIEC ZBÓJNICKI:
Kategoria I:
I m. - "Sykowni" z Załucznego
II m - ,,Zeleźnica" z Pieniążkowic
III m - ,,Mali Bystrzanie" z Nowego Bystrego
Kategoria II:
I m. - ,,Tatry" z Ratułowa
II m. - zespół z Piekielnika
III m. - ,,Zawaternik" z Leśnicy
Kategoria - ŚPIEW SOLOWY
Kategoria I:
I m. - Kinga Szczepaniec (zespół ,,Mali Skrzypnianie" ze Skrzypnego)
II m. - Aneta Komperda (zespół ,,Tatry" z Ratułowa)
III m. - Justyna Bachula (zespół ,,Odrowązianie" z Odrowąża)
Nagroda Specjalna: Zuzanna Kopeć (zespół ,,Tatry" z Ratułowa)
Kategoria II:
I m. - Karolina Gąsienica-Sieczka (zespół ,, Polany" z Kościeliska)
II m. - Michał Zubek(zespół z Brzegów)
III m. - Jakub Kluś (zespół ,,Zornica" z Zakopanego)
Wyróżnienie:
Szymon Kula (zespół ,,Krzesany" z Cichego)
Kategoria III:
I m. - Andrzej Majerczyk (zespół ,,Biołodunajcanie" z Białego Dunajca)
II m - Edyta Dzielska z Działu
III m - Angelika Kluska " (,,Zeleźnica" z Pieniążkowic)
Wyróżnienie:
Aneta Gruszka - (zespół ,,Ciche" Krzesany)
kategoria - ŚPIEW GRUPOWY:
Kategoria I:
I m. - "Mali Bystrzanie" z Nowego Bystrego
II m. - ,,Wróblowianie" z Wróblówki
III m. - ,,Małe Skrzypnianki" ze Skrzypnego
Kategoria II:
I m. - "Zornica" z Zakopanego
II m. - "Majeranki" z Rabki
III m. - ,,Bystrzanie" z Nowego Bystrego
Kategoria III:
I m. - "Tatry" z Ratułowa
II m. - "Miętusianie" z Miętustwa
III m. - "Majeranki" z Rabki
kategoria - TANIEC SOLOWY:
Kategoria I:
I m. - Marcin Staszel i Małgorzata Piszczór (zespół ,, Bystrzynie" z Nowego Bystrego)
II m. - Seweryn Piekielnicki i Agnieszka Tomasik (zespół z Piekielnika)
III m. - Marcin Dusza i Klaudia Głowacz (zespół ,, Odrowązianie" z Odrowąża)
Kategoria II:
I m. - Jakub Pęksa i Małgorzata Szymusiak (zespół ,,Sykowni" z Załucznego)
II m. - Jan Jakubiec i Magdalena Piczura (zespół ,,Krzesany" z Cichego)
III m. - Szymon Mateja i Justyna Dusza (zespół ,,Odrowązianie" z Odrowąża)
Wyróżnienie:
Kamil Majerczyk i Joanna Pawlikowska(zespół ,,Biołodunajcanie" z Białego Dunajca)
Kat.III:
I m. - Paweł Sarniak i Katarzyna Kąś (zespół z Piekielnika)
II m. - Wojciech Tylka i Halina Stopka (zespół ,,Bystrzanie" z Nowego Bystrego)
III m. - Kamil Gacek i Sabina Mąka (zespół "Zawaternik" z Leśnicy Gronia)
Wyróżnienie:
Przemysław Wach i Anna Sral (zespół ,,Jaferniocek" z Ostrowska)
Główne uwagi jurorów skierowane do instruktorów, opiekunów grup oraz uczestników XXIV Przeziyracki w Ratułowie:
- zwrócenie uwagi na technikę wykonywanego tańca (dbałość wykonywanych figur tanecznych głównie u chłopców)
- strój (np. równa długość spódnic dziewcząt w grupach śpiewaczych)
- zachowanie tradycyjnych zwyczajów (?wyzwyrtanie? dziewczyny do tańca przez kolegę, a nie samego tańczącego).
Jednocześnie jury podkreśla zdecydowany wzrost poziomu reprezentowanego przez uczestników ?Przeziyracki?, dziękuje za liczne przybycie (312 uczestników), kierownikom zespołów dziękuje za podtrzymywanie tradycji góralskiej oraz organizatorom za przygotowanie imprezy.
Nagrodzeni w poszczególnych kategoriach otrzymali: ciupagi, kapelusze, wełniane skarpety, materiał na spódnice, chustki, korale, oraz dyplomy.